What is Justwalkabout?

Justwalkabout is a tourist portal for tourism enthusiasts, people who like active recreation and everyone who enjoys new places. Thanks to this portal, you will use the possibilities that the GPS, smartphones and new technologies give you. What's more, this navigation for your phone (in a tourist version) will allow you to make money.

See more

How it works

This portal provides tourist routes from different regions and with different levels of complexity. This will cause your tour to be full of the right information, events and descriptions of the given location. You can download paid routes created by other tourism enthusiasts any time.

See more

For You

We have gifts in the form of travel gadgets for the first users.
Like us on Facebook and get every 10th route for free.

See more

Gniezno - pierwsza stolica Polski

Route difficulty: Easy
Route distance: 1 km

Added by: gwojcikowski

Rating:

Sold: 133

Buy route

Gniezno w polskiej tradycji zapisane jest jako pierwsza stolica, pierwsza metropolia kościelna, Stołeczne Królewskie Miasto oraz gród św. Wojciecha. Nazwa po raz pierwszy pojawia się w kronice z pocz. XI w., a następnie u Galla Anonima w 1112 r, który pisze: „Był mianowicie w mieście Gnieźnie, które po słowiańsku znaczy tyle co „gniazdo”, książę imieniem Popiel”. Z Gnieznem związana jest ponadto legenda o Lechu, Czechu i Rusie zaczerpnięta z "Kroniki Wielkopolskiej" z przeł. XIII i XIV w. Z badań archeologicznych wynika, że pierwszy gród został tu wzniesiony już w poł. X w. W 1000 r. odbył się tu zjazd z udziałem Bolesława Chrobrego i Ottona III. Powołano wówczas arcybiskupstwo i metropolię gnieźnieńską, a kościół wzniesiony za czasów Mieszka I ustanowiono katedrą. Obecny układ przestrzenny Gniezna pochodzi z pocz. XIX w. W mieście zachował się kilka cennych i wartych odwiedzenia zabytków.

Comments (0)