Czym jest

Justwalkabout to portal turystyczny dla pasjonatów turystyki, osób lubiących aktywny wypoczynek i każdego, którego cieszą nowe miejsca na ziemi. To portal, dzięki któremu wykorzystasz możliwości gps, smartphona i nowych technologii. To również nawigacja w turystycznym wydaniu na twój telefon, dzięki której zarobisz pieniądze.

Zobacz więcej

Jak to działa

Portal udostępnia trasy turystyczne z różnych regionów i o różnym stopniu skomplikowania. Żeby zwiedzić musisz pobrać utworzoną trasę na mobilne urządzenie lub otworzyć portal www. Możesz tworzyć własne trasy i udostępniać je innym użytkownikom, za co dostaniesz pieniądze.
Zarób pieniądze z Justwalkabout.

Zobacz więcej

Dla Ciebie

Dla pierwszych użytkowników przewidziane prezenty w formie gadżetów turystycznych.
Polub nas na facebook a co 10 trasę otrzymasz bezpłatnie.

Zobacz więcej

Nałęczowski park zdrojowy

Trudność trasy: Łatwa
Długość trasy: 1 km

Dodał: gwojcikowski

Ocena:

Ilość sprzedanych: 192

Kup trasę

Uzdrowiskowe tradycję sięgają w Nałęczowie 2 poł. XVIII w. W 1778 r. tutejsze dobra kupił Antoni Małachowski, sekretarz wielki koronny. Za jego czasów odkryto na terenie parku źródła wapienno-żelaziste. Wzniesiono wnet skromnie urządzone kąpielisko, które zaczęto wykorzystywać dla celów leczniczych. W 1817 r. analizy chemicznej wód źródlanych dokonał profesor Uniwersytetu Warszawskiego Józef Celiński i potwierdził ich wartość leczniczą. Nowy okres w rozwoju miejscowości zaczął się zaczął się w 1877 r., gdy dr Fortunat Nowicki wespół z dwoma innymi lekarzami: Konradem Chmielewskim i Wacławem Lasockim zawiązali spółkę w celu wskrzeszenia kąpieliska. Na 24 lata (z możliwością przedłużenia umowy) wydzierżawili pałac z parkiem oraz zaangażowali znaczne fundusze w rozbudowę urządzeń kąpieliskowych i kwater dla kuracjuszy, przeprowadzili generalny remont pałacu i nadbudowali na nim piętro. W 1880 r. dołączył do nich inż. Michał Górski. Na pocz. XIX w. Nałęczów był już bardzo modną miejscowością kuracyjną. Najstarsza część parku zdrojowego, który będziemy zwiedzać, pochodzi z 2. poł. XVII w. Był on poszerzony w okresie budowy pałacu, następnie z końcem XIX w. Obok starych lip, sosen, grabów, jesionów, klonów, akacji, dębów rosną tu także kasztanowce, tulipanowiec (po stronie wsch. pałacu) oraz cisy (koło tzw. oficyny). Atrakcją parku, a także zadrzewionych terenów w jego bezpośrednim sąsiedztwie, są liczne oswojone wiewiórki.

Komentarze (0)